A Magyar Nemzeti Múzeum Régészeti Adatbázisa nemzeti repozitóriumként vesz részt az E-RIHS.hu kutatási infrastruktúrájában. A kutatók számára mind archiválási lehetőséget (feltöltés), mind összehasonlító adatokat (letöltés) biztosít.
A Magyar Nemzeti Múzeum részt vett az EU által finanszírozott ARIADNE programban (https://www.ariadne-infrastructure.eu/), amely 16 ország 24 intézményének a részvételével valósult meg. Az ARIADNE célja meglévő régészeti adat-infrastruktúrák (főleg szürke irodalom) integrálása annak érdekében, hogy az érdeklődők egy egységes rendszeren keresztül, új technológiák bevonásával juthassanak hozzá az egyébként szétszórt régészeti adatokhoz. Nagyon nagy mennyiségű régészeti adat áll rendelkezésre Európa szerte, melyek mennyisége az információs technológiák fejlődésével folyamatosan nő. Az ezekben az adatokban rejlő lehetőségek kiaknázatlanok az adatok elérhetetlenségének és az egységes perspektíva hiányának következtében. Az ARIADNE célja ezen régészeti adatok integrálása, útmutatások és innovatív internet alapú eszközök rendelkezése bocsájtása. Ezáltal egy egységes platformon keresztül lehetővé válik az adat központok nemzetközi szintű elérése és kutathatósága.
A Magyar Nemzeti Múzeum az ARIADNE program keretében elkészített egy országos régészeti adatbázist (https://archeodatabase.hnm.hu) amely a legteljesebb elérhető szakmai adatbázis az országban.
A Régészeti Adatbázis adatstruktúrája és leíró egységei nemzetközi standardokat követnek, így biztosított az átjárhatóság más adatbázisokkal (ACDM native XMLs/CIDOC-CRM, Getty AAT, WGS84, PeriodO). A Régészeti Adatbázis készítésekor azt az alapelvet vettük figyelembe, hogy a régészeti dokumentációk a nemzeti örökség részei, az egyetlen részletes és írásos bizonyítékai annak, hogy milyen eredmények születtek az adott lelőhely kutatásával kapcsolatban. Mindamellett, hogy 1-1 lelőhely összes dokumentációját, a feltárási jelentéstől a természettudományos vizsgálatok eredményeiig, egyben kell tartani, biztosítani kell a digitális állományok hosszú távú archiválását és hozzáférhetőségét is, melyre az adatbázis megoldást kínál.
Az adatbázisban külön funkció biztosítja, hogy bármely hazai múzeum csatlakozzon és lelőhelyeket vagy dokumentációkat tölthessen fel. A dokumentációk adatbázisba való feltöltésével biztosítjuk azok digitális archiválását, vagyis hosszú távú megőrzését, így a régészeti dokumentációk tekintetében megoldást kínálunk a múzeumok archiválási problémáira is.
A lelőhelyek alapadatai (a téradatok kivételével) alapértelmezetten bárki számára hozzáférhetők az adatbázisban. Ugyanakkor, a régészeti lelőhelyek védelme érdekében a dokumentációk (egy éves jelentés dokumentumai, nyilvántartások, térkép állományok, fotók, rajzok stb.) és a lelőhelyek téradatai csak a régész szakma számára hozzáférhetők, de szintén kontrolláltan. A lelőhelyek leíró adatai, a keresőkifejezések és az adatbázis funkciói angolul is elérhetők.
A Régészeti Adatbázis egy olyan nemzeti repozitórium, amely biztosítja a dokumentációk hosszú távú megőrzését, az archívumok gyakorlatilag korlátlan bővíthetőségét és a régész szakma számára online hozzáférést biztosít a dokumentációkhoz. Az adatbázis további előnye, hogy minden lelőhely adata és dokumentációja egy helyen érhető el, illetve egy-egy lelőhelyről publikálhatatlan mennyiségű adatnak/dokumentációnak ad otthont.